Są już wyniki badań pobranych próbek różowych wykwitów na rzece Rabie poniżej ujścia potoku Krzyworzeki. Badania zostały przeprowadzone przez Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Oddział w Krakowie (CLB) oraz Centralne Laboratorium Wodociągów Miasta Krakowa S.A. (WMK). Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie przekazał również pobrane próbki z purpurowym wykwitem do oceny Instytutowi Ochrony Przyrody PAN w Krakowie oraz Zespołowi Ekosystemów Wodnych Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego
W dniu 19 oraz 21 sierpnia 2022 r. Inspektorat prowadził czynności terenowe związane ze zgłoszeniem różowych wykwitów na rzece Rabie poniżej ujścia potoku Krzyworzeki. W trakcie działań pobierano do badań próbki wody z miejsca występowania nietypowego zjawiska, a także z Raby poniżej strefy wykwitów i powyżej – na Zbiorniku Dobczyckim. Pobrane próbki z purpurowym wykwitem zostały również przekazane do oceny Instytutowi Ochrony Przyrody PAN w Krakowie oraz Zespołowi Ekosystemów Wodnych Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Opinia opracowana została wspólnie przez przedstawicieli świata nauki w Krakowie: P. prof. Elżbietę Wilk-Woźniak z Instytutu Ochrony Przyrody PAN oraz P. prof. Janusza Fydę – Zespół Ekosystemów Wodnych Instytutu Nauk o Środowisku UJ. W opinii stwierdzono, że za wytworzenie różowych pióropuszy, w których rozwinęła się bogata biocenoza, odpowiedzialne są bakterie siarkowe, prawdopodobnie z grupy Chromatium (Opinia z 22 sierpnia – w załączeniu).
Badania wykonane przez WMK nie wykazały toksyczności zarówno w miejscu występowania bakterii siarkowych, jak i w Rabie poniżej. Fizyko-chemiczne badania wody wykonane przez CLB oraz WMK nie wskazały bezpośredniej przyczyny występowania zjawiska. M.in.: azotany, azotyny, jon amonowy, azot ogólny, fosforany występowały w ilości poniżej granicy oznaczalności (sprawozdania z badań w załączeniu).
Bakterie siarkowe występowały przy lewym brzegu, poza głównym nurtem rzeki Raby, w miejscu ograniczonego przepływu i wymiany wody. W czasie występowania zjawiska stwierdzono niski stan wód.
W świetle obecnej sytuacji hydrologicznej oraz zmieniającego się klimatu, pomimo wyników badań pobranych próbek, pojawienie się bakterii siarkowych w rzece należy uznać za sygnał ostrzegawczy (zgodnie z ww. opinią), który powinien spowodować intensyfikację działań związanych z ochroną wód w gospodarce komunalnej i przemyśle, co zapobiegnie procesom degradacji i zanieczyszczenia rzek. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie współpracując z PGW Wody Polskie, Zarząd Zlewni w Krakowie, w zakresie kontroli podmiotów gospodarczych, zwiększa nadzór nad gospodarką wodno-ściekową w dorzeczach Raby i Krzyworzeki, aktywizując także lokalne gminy, na których poza odpowiedzialnością za zorganizowanie sprawnej infrastruktury komunalnej, spoczywa obowiązek kontrolowania w tym zakresie gospodarstw domowych.


Załączniki do pobrania: