informacja

Aktualizacja. Wizja terenowa w dniu 14.07. Pożar hal produkcyjnych na terenie firmy AKSAM Sp. z o.o. w miejscowości Malec, gmina Kęty, powiat oświęcimski

W dniu 14.07.2024 r. inspektorzy dyżurni WIOŚ przeprowadzili ponownie czynności na terenie oraz w sąsiedztwie firmy Aksam Sp. z o.o. w miejscowości Malec. Pobrane zostały ponownie próbki badań wody, które będą poddawane analizie w Centralnym Laboratorium Badawczym GIOŚ na obecność wskaźników fizyko-chemicznych: substancji ropopochodnych, chlorków, siarczanów, azotu ogólnego, ChZT i detergentów. Wstępne badania terenowe potwierdziły wyniki badań przeprowadzonych w dniu 13.07.2024 r.
W stawie nr 1 do którego w pierwszej fazie pożaru przedostały się wody popożarowe, stwierdzono na powierzchni wody kilkadziesiąt śniętych ryb, które zostały usunięte przez Właściciela. Przy wylocie ze stawów do potoku Grodzieckiego stwierdzono pianę na powierzchni wody, która miejscowo osiadła na gałęziach. W trakcie oględzin nie spływała w dół potoku. Nie stwierdzono piany na potoku Grodzieckim w Osieku, poniżej wylotu ze stawów (na przepuście drogowym, w miejscu poboru próby). W rowie – dopływie do stawów, nadal utrzymywała się piana przy zaporach oraz miejscowo na brzegach cieku. W trakcie oględzin nie występowały opady atmosferyczne, temp. ok 26oC. Wizję zakończono ok. 15:40.
WIOŚ w Krakowie przeprowadzi kontrolę Zakładu pod kątem ewentualnego zanieczyszczenia środowiska spowodowanego pożarem hal produkcyjnych.


Inspektorzy WIOŚ interweniowali w terenie wskutek otrzymania informacji o pożarze hal produkcyjnych na terenie firmy AKSAM Sp. z o.o. Spółka Komandytowa przy ul. Osieckiej w m. Malec, gmina Kęty, powiat oświęcimski zajmującej się przetwórstwem  spożywczym. Informacja została przekazana do WIOŚ w Krakowie 13.07.2024r. o godz. 8.25. W teren udała się również p.o. Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska P. Barbara Żuk. W działaniach terenowych uczestniczyli: inspektorzy WIOŚ w Krakowie oraz pracownicy  CLB GIOŚ, których zadaniem było dokonanie kontrolnych pomiarów na ciekach wodnych jak również uruchomienia  mobilnej stacji do pomiaru jakości powietrza.

Działaniami ratowniczo-gaśniczymi ze strony PSP kierowała Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie pod dowództwem Zastępcy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej – st. bryg. dr inż. Arkadiusza Kielina. W godzinach przedpołudniowych 13.07.br. trwały jeszcze działania ratowniczo-gaśnicze, natomiast w godzinach popołudniowych trwało dogaszanie pogorzeliska (w tym ewentualnych zarzewi ognia pod zawalonymi dachami hal produkcyjnych. Trzecia hala (magazynowa) została uratowana tj. nie dopuszczono do rozprzestrzenienia się ognia.

Celem podjętych działań przez inspektorów było monitorowanie wpływu pożaru i jego skutków m.in. na jakość powietrza oraz wpływu wód pogaśniczych na możliwość zanieczyszczenia wód powierzchniowych – cieków wodnych (m.in. potoku Maleckiego) stanowiących dopływy rzeki Soły oraz kilkudziesięciu stawów rybnych zlokalizowanych zarówno po zachodniej, jak i północno-wschodniej stronie względem firmy AKSAM Sp. z o.o.

Wody pogaśnicze w pierwszej kolejności zostały skierowane nie w stronę  potoku Maleckiego,  ale rowu przydrożnego i dalej do rowu odwadniającego,  poprzez stawy hodowlane następnie rowem  do potoku Grodzieckiego, następnie  potoku Osieckiego i dalej do rzeki Macocha Łęki i ostatecznie do rzeki Soła.

Woda popożarowa, pomimo założonych rękawów sorpcyjnych (w 8 miejscach) na rowach przydrożnym i odwadniającym, przedostała się do stawu hodowanego nr 1 – widoczna piana na wprowadzeniu wody do stawu, jak również zmiana  barwy wody (kolor brunatny). Nadzorujący stawami zdecydował o uruchomieniu zastawki na stawie pierwszym, przekierowując tym samym wody popożarniczne obejściem od potoku Grodzieckiego. Zastawki zostały uruchomione około godziny 8.00, izolując tym samym 5 pozostałych stawów od przedostania się do nich zanieczyszczanych wód. Podczas wizji lokalnej nie stwierdzono obecności martwych ryb (godz. 14.30).

Pobrano próbki wód powierzchniowych  do analizy w 3 miejscach:

– na rowie do stawu 2 – za zaporą w  Osieku,

Temperatura – 26, 8 oC

pH – 8,0

Przewodność – 1706 µS/cm

Tlen rozpuszczony – 7,8 mg/l

– z potoku Grodzieckiego – powyżej wylotu ze stawów,

Temperatura – 22,0 oC

pH – 7,7

Przewodność – 289,1 µS/cm

Tlen rozpuszczony – 5,1 mg/l

– z potoku Grodzieckiego w Osieku

Temperatura – 21, 8 oC

pH – 7,8

Przewodność – 290,6 µS/cm

Tlen rozpuszczony – 6,0 mg/l

Próbki wody poddane będą analizie w CLB GIOŚ również na obecność: ropopochodnych, chlorków, siarczanów, azotu og., fosforu og. ChZT, detergentów.

O godzinie 15.15 zdecydowano – w konsultacji z przedstawicielami PGW Wody Polskie –  aby  woda popożarowa, która spływała do rowu przydrożnego i dalej do rowu odwadniającego została zatrzymana na zastawce (worki z piskiem) na skrzyżowaniu ul. Jędrzejewskiego i ul. Włosieńskiej i przepompowana z powrotem do zbiornika ppoż. (pojemności ok. 500 m3 na terenie firmy AKSAM), a następnie usuwana systematycznie poza teren zakładu z wykorzystaniem własnego wozu asenizacyjnego do czyszczalni ścieków w Osieku. W dogaszaniu pożaru wykorzystywane są cały czas wody (zużyte) z tego zbiornika. System ten osłonił dopływ zanieczyszczonej wody do stawów hodowlanych.

Ok. godz. 14:30 uruchomiona została mobilna stacja do pomiaru jakości powietrza CLB GIOŚ, jej posadowienie to posesja prywatna na kierunku przemieszczania się widocznych zanieczyszczeń gazowych powstających po pożarze. Stacja ta będzie dokonywać pomiaru stężeń następujących zanieczyszczeń: BTX, PM10, PM 2,5, CO. Przewidywany czas jej pracy to  godzina 18:00 dnia 14 lipca 2024 r.

Pierwszego pomiaru dokonano na stacji o godzinie 16:10 – na kierunku wiatru z zakładu. Mierzone parametry: CO, PM10, PM2,5 BTX – nie przekraczają poziomów dopuszczalnych określonych dla  wartości średniodobowych i jednogodzinnych badanych wskaźników.

Działania kontrolne w terenie zakończono o godz. 18.00.