zdjęcie mętna woda

Zanieczyszczenie rzeki Białej w Tarnowie nieoczyszczonymi ściekami

Inspektorzy WIOŚ w Krakowie interweniowali w dniu 20.08.br. po otrzymaniu informacji o  zanieczyszczeniu nieoczyszczonymi ściekami bytowymi wód rzeki Białej w Tarnowie. Ścieki wydostawały się wylotem kolektora burzowego C-17 należącego do Spółki Tarnowskie Wodociągi.

W dniu 20.08.2024 r. inspektorzy WIOŚ Delegatura Tarnów otrzymali zgłoszenie dotyczące pojawienia się kilku śniętych ryb na rzece Biała w Tarnowie, po czym niezwłocznie udali się w teren. Przeprowadzono oględziny na odcinku od ujścia rzeki Biała do rzeki Dunajec, do (kierując się w górę biegu rzeki) mostu drogowego przy ul. Kwiatkowskiego w Tarnowie. Stwierdzono, że wylotem kolektora burzowego C-17 (eksploatowanego przez Spółkę Tarnowskie Wodociągi) przedostają się do rzeki Biała nieoczyszczone ścieki bytowe. Od miejsca wprowadzania ścieków widoczne było zmętnienie oraz zmiana barwy wody w rzece. Na miejsce wezwano służby spółki (pogotowie wodociągowe).

Ustalono, że przyczyną odprowadzania ścieków surowych do rzeki Biała były awarie dwóch czujników poziomu ścieków w zbiorniku pompowni oraz czujnika zlokalizowanego w komorze przelewowej. Awaria trwała od godz. 5.00 do godz. 12.15 tj. do momentu usunięcia uszkodzonych czujników, przy czym do godz. 14.30 do wód rz. Biała przedostawały się jeszcze ścieki nieoczyszczone, o mniejszym natężeniu przepływu.

W związku z odprowadzaniem surowych ścieków bytowych do rz. Białej, niskim stanem wód rzeki, wysoką temperaturą powietrza i wody nastąpił spadek zawartości tlenu rozpuszczonego w wodzie, co spowodowało zjawisko śnięcia ryb. W godzinach popołudniowych zaobserwowano u ujścia rz. Biała do rz. Dunajec występowanie kilkudziesięciu śniętych ryb różnych rozmiarów. Poziom tlenu w rzece wynosił 2,7 mg/litr (dla porównania poziom tlenu w rzece powyżej wylotu kolektora C-17 – 7,9 mg/litr).

Inspektorzy WIOŚ Delegatura Tarnów wykonali badania terenowe wód rzeki Biała we wskaźnikach: tlen rozpuszczony, temperatura, odczyn pH, przewodność elektrolityczna właściwa. Badania wykazały m.in. b. niski poziom tlenu w wodach płynących, wysoką temperaturę wody (powyżej 20oC) oraz przewodność powyżej 700 uS/cm.

Pracownicy GIOŚ CLB (w obecności inspektorów WIOŚ) pobrali próbki wody z rzeki Biała do analizy laboratoryjnej z trzech miejsc: 1) powyżej wylotu burzowego nr 17. 2) pomiędzy wylotem burzowym nr 17 a wylotem ścieków z oczyszczalni ścieków Miasta Tarnowa.  3) przy ujściu rzeki Białej do Dunajca (na kładce) oraz z wylotu burzowego nr 17. Zlecono badania w zakresie: temperatura, pH, BZT5, ChZT, zawiesina og., fosfor og., azot og., a dodatkowo w wodach rz. Biała nasycenie tlenem i zawartość tlenu.

W dn. 21.08.2024 r. planowany jest dalszy monitoring stanu rz. Biała, w tym obserwacja poziomu tlenu rozpuszczonego oraz rozpoczęcie pozaplanowej, interwencyjnej kontroli w Spółce Tarnowskie Wodociągi.