Inspektorzy WIOS w Krakowie interweniowali w terenie po otrzymaniu zgłoszenia o pomarańczowej barwie wody w potoku Łęgówka – dopływie rzeki Wisły w Lasku Łęgowskim w Krakowie w dniu 6 lutego 2025 r.
Inspektorzy WIOŚ w Krakowie przeprowadzili niezwłocznie wizję terenową i oględziny potoku w rejonie ul. Sikorki 17 oraz przy ścieżce rekreacyjnej w Lasku Łęgowskim.
Po przybyciu na miejsce potwierdzili, że z wylotu kolektora burzowego
w obudowie betonowej zabezpieczonego kratą metalową, wypływała mętna woda
o zabarwieniu rudo-pomarańczowym i tworzyła wyraźną smugę w korycie potoku prowadzącego wody o barwie szaro-zielonej. Przy dnie kinety wylotu i na dnie koryta potoku widoczny był osad o jasnej barwie. Na betonowej obudowie wylotu i na brzegach koryta potoku znajdowały się wyraźne ślady pomarańczowej barwy z osadem pokrywającym trawę porastającą brzegi potoku. Na brzegach widoczny był ślad wcześniejszego podwyższonego poziomu pomarańczowej cieczy, około 30 – 50 cm powyżej poziomu płynącej wody w potoku.
Wezwano Grupę pomiarową GIOŚ CLB Oddział w Krakowie, która pobrała próbki do badań:
– 2 próbki wody z potoku Łęgówka oraz
– 1 próbkę ścieków wypływających z kolektora burzowego.
W rejonie kolektora burzowego zlokalizowano jeszcze dwa inne wyloty, z których jednak nie wypływały ścieki lub woda.
Obecni podczas wizji pracownicy firmy zlokalizowanej na tej nieruchomości potwierdzili, że wcześniej z wylotu płynęła bardzo intensywnie duża ilość pomarańczowej cieczy do potoku. Jednocześnie wykluczyli, że pomarańczowa ciecz wprowadzana jest do wód potoku z kanalizacji tej firmy.
Analiza przebiegu kolektora wód opadowych świadczy o tym, że do ww. kolektora mogą wpływać wody opadowe lub ścieki z dużej zlewni, w tym z terenu EXPO Kraków oraz centrum handlowego przy ul. Galicyjskiej.
Zaplanowano kontrolę kolektora burzowego i jego przebiegu z udziałem przedstawicieli Zarządu Infrastruktury Wodnej. Informację przekazano do PGW Wody Polskie.