W dniach 7-10 kwietnia 2025 r. w m. Puchov (Słowacja) odbyła się 33. narada Polsko-Słowackiej Grupy OPZ. Naradzie ze strony polskiej przewodniczyła Kierownik Polskiej części Grupy OPZ – P. Ewa Gondek.
Podczas narady ujednolicono wyniki monitoringu wód powierzchniowych za 2024 r., badanych w czterech granicznych punktach pomiarowo-kontrolnych. Sporządzono też roczne sprawozdanie o jakości powierzchniowych wód granicznych oraz uzgodniono zakres i częstotliwość badań monitoringowych na 2026 rok. Strony wymieniły się informacjami dotyczącymi zmian legislacyjnych oraz realizowanych inwestycji w strefie przygranicznej, które mogą mieć wpływ na stan i jakość wód granicznych. Zaproszony ekspert z Państwowego Instytutu Geologicznego poinformował o przebiegu monitoringu podziemnych wód granicznych w 2024 r. oraz o planie badań na 2026 r.
Mając na uwadze szczególną ochronę wód, omówiono działania kontrolne podejmowane przez organy inspekcji ochrony środowiska w celu ograniczenia wpływu zanieczyszczeń do powierzchniowych wód granicznych. Z narady została sporządzona notatka oraz zostały przygotowane materiały dla Polsko – Słowackiej Komisji ds. Wód Granicznych.
W spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska Departamentu Monitoringu Środowiska i Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Polsko-Słowacka Grupa OPZ działa w oparciu o Umowę zawartą między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o gospodarce wodnej na wodach granicznych, która została sporządzona w Warszawie dnia 14 maja 1997 r.