Zdjęcie odpadów

Nielegalne odpady na wyrobisku

Inspektorzy krakowskiego Zespołu Terenowego Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ interweniowali w sprawie podejrzenia nielegalnego zwożenia i deponowania odpadów w Oświęcimiu.

Zdjęcie odpadów

W środę  8 marca krakowski Zespół Terenowy Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ w ramach współpracy z małopolskim WIOŚ prowadził działania własne w terenie.

Po przyjeździe na miejsce inspektorzy na gorącym uczynku nakryli kierowcę ciężarówki, który wysypywał z niej odpady, w postaci płatków z tworzyw sztucznych, w pobliżu zbiornika wodnego. Później wyładowane odpady zostały zepchnięte do wody.

Próbki trafiły do badań

Zespół Terenowy Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej powiadomił o sprawie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie i Policję, żeby przeprowadzić wspólne działania. Próbki materiału zostały pobrane do dalszych analiz.

Inspektorzy mieli uzasadnione podejrzenie o popełnieniu przestępstwa z art. 183 Kodeksu karnego, który dotyczy nieodpowiedniego gospodarowania odpadami, co może zagrażać życiu ludzi oraz spowodować zanieczyszczenie środowiska. Za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Trwają dalsze ustalenia w sprawie. O postępach będziemy informować.

Przypominamy, że Zespół Terenowy DZPŚ GIOŚ w Krakowie otwarto w grudniu 2022 r. jako inicjatywa Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w walce z przestępczością środowiskową. Dziś widać już pierwsze efekty działań Zespołu.

Źródło: https://www.gov.pl/web/gios